overlay

Směrnice děkana EF TUL č. 1/2021 rev. 02

Způsob podávání elektronických žádostí v oblasti studijní administrativy

KE STAŽENÍ ZDE

 

Článek 1
Všeobecná ustanovení

(1) Tato směrnice upravuje podávání elektronické žádostí v oblasti studijní administrativy v souladu s § 68 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách o změně a doplnění dalších zákonů, v platném znění (dále jen „Zákon“), s platným statutem Technické univerzity v Liberci (dále jen „TUL“) a s platným Studijním a zkušebním řádem TUL (dále jen SZŘ).

 

(2) Tato směrnice děkana rozšiřuje směrnici rektora č. 5/2020 „Elektronické podávání žádostí v oblasti studijní administrativy“, které je podřízena.

 

(3) Prostřednictvím elektronického systému IS STAG studenti EF TUL podávají a pracovníci EF TUL vyřizují žádosti v oblasti studijní administrativy. Jedná se o:

a) Žádost o uznání předmětů absolvovaných v předchozím nebo souběžném studiu na TUL nebo na jiné vysoké škole.
b) Žádost o 3. opravný termín zkoušky.
c) Žádost o 3. zápis předmětu.
d) Další typy žádostí v oblasti studijní administrativy podle článkem 5 této směrnice.

 

(4) V řízení o žádostech uvedených v odst. (3) rozhoduje děkan EF TUL nebo pověřený proděkan příslušné fakulty, který má v IS STAG přidělenu roli Tajemník fakulty.

 

(5) Proti rozhodnutí vydanému v rámci řízení o žádostech uvedených v odst. (3) je přípustné odvolání. Odvolacím orgánem je rektor. Rektor přezkoumává soulad napadeného rozhodnutí a řízení, které vydání rozhodnutí předcházelo, s právními předpisy a vnitřními předpisy TUL a příslušné fakulty. Rektor může pověřit přezkoumáním žádosti příslušného prorektora, který má v IS STAG přidělenu roli Prorektor.

 

(6) Prostřednictvím IS STAG jsou elektronicky podávány a vyřizovány také následující typy žádostí:

a) Žádost o sociální stipendium.
b) Žádost o ubytovací stipendium.

 

Podávání a vyřizování těchto žádostí se řídí Stipendijním řádem TUL, podrobnosti pro přidělení sociálního a ubytovacího stipendia jsou zveřejněny na intranetu TUL. Podávání a vyřizování těchto žádostí není předmětem této směrnice rektora.

 

(7) Prostřednictvím IS STAG nelze elektronicky podat a vyřídit:

a) Odvolání proti rozhodnutí o vyměření poplatku za studium.
b) Odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.
c) Odvolání proti rozhodnutí o ukončení studia.
d) Žádost o přerušení studia.
e) Žádost o prodloužení přerušení studia.
f) Žádost o ukončení přerušení studia.
g) Žádost o změnu obsahové náplně individuálního studijního plánu studenta doktorského studia.
h) Žádost o obhajobu disertační práce studenta doktorského studia.
i) Zpětvzetí žádosti o obhajobu disertační práce.

Tyto typy žádostí je nutné podat v listinné podobě prostřednictvím příslušného studijního oddělení nebo děkanátu.

 

(8) V souladu s čl. 29 odst. (2) SZŘ TUL rozhoduje o uznání studia získaného na vysoké škole v zahraničí rektor na základě žádosti podané v listinné podobě.

 

 

Článek 2
Podání žádosti o uznání předmětů absolvovaných v předchozím nebo souběžném studiu na TUL nebo na jiné vysoké škole

(1) V souladu s čl. 29 SZŘ podává žádost o uznání předmětů absolvovaných v předchozím nebo souběžném studiu na TUL nebo na jiné vysoké škole v České republice nebo v zahraničí student elektronicky prostřednictvím IS STAG nejpozději v prvních dvou týdnech semestru, ve kterých se předmět, o jehož uznání student žádá, vyučuje.

 

(2) V IS STAG v sekci „Moje studium“ v záložce „Studentské žádosti“ student vybere „Žádost o uznání předmětu“. Formulář žádosti má tři části:

a) V levé části jsou zobrazeny předměty aktuálního studijního plánu.
b) V pravé části jsou zobrazeny úspěšně splněné předměty z předchozího nebo souběžného studia na TUL.
c) V prostřední části jsou zobrazeny spárované předměty.

 

(3) Student může při podávání žádosti kombinovat tři základní možnosti:

 

a) Uznání všech předmětů z předchozího nebo souběžného studia na TUL:
Na konci seznamu předmětů aktuálního studijního plánu student vybere možnost „Spárovat vše“, čímž do své žádosti přidá všechny předměty aktuálního studijního plánu, k nimž existuje alternativní předmět z předchozího nebo souběžného studia na TUL, který má již student úspěšně splněn.

Kliknutím na tlačítko „Spáruj předměty a přidej k žádosti“ student zařadí tyto předměty dožádosti. Vpřípadě potřeby může student doplnit důvod žádosti a žádost uloží stisknutím tlačítka „Uložit“.

 

b) Uznání jednotlivých předmětů z předchozího nebo souběžného studia na TUL:
Student vseznamu předmětů aktuálního studijního plánu (vlevo) vybere příslušný předmět kliknutím na jeho zkratku. V seznamu úspěšně splněných předmětů student vybere odpovídající předmět kliknutím na jeho zkratku. Podle potřeby může student doplnit odůvodnění a poznámku k předmětu.

Kliknutím na tlačítko „Spáruj předměty a přidej k žádosti“ student zařadí tento předmět dožádosti. Vpřípadě potřeby může student doplnit důvod žádosti a žádost uloží stisknutím tlačítka „Uložit“.

Tento proces student zopakuje pro všechny předměty, o jejichž uznání chce požádat.

 

c) Uznání jednotlivých předmětů z předchozího nebo souběžného studia na jiné vysoké škole:
Student vseznamu předmětů aktuálního studijního plánu (vlevo) vybere příslušný předmět kliknutím na jeho zkratku. Vpravé části žádosti student vyplní všechny požadované údaje o úspěšně splněném předmětu (vč. odkazu na sylabus příslušného předmětu).

Kliknutím na tlačítko „Přidat předmět ke spárování“ a následně na tlačítko „Spáruj předměty a přidej k žádosti“ student zařadí tento předmět do žádosti. V případě potřeby může student doplnit důvod žádosti a žádost uloží stisknutím tlačítka „Uložit“.

Tento proces student zopakuje pro všechny předměty, o jejichž uznání chce požádat.

 

(4) Po vyplnění všech předmětů pro uznání je třeba stisknout tlačítko „Uložit“, čímž je žádost v IS STAG podána. Dokud převzetí žádosti nepotvrdí v IS STAG příslušné studijní oddělení, může ji student upravovat nebo doplňovat.

 

 

Článek 3
Podání žádosti o 3. opravný termín zkoušky

(1) V souladu s čl. 10 odst. (10) SZŘ podává žádost o třetí opravný termín zkoušky student elektronicky prostřednictvím IS STAG bez zbytečného odkladu.

 

(2) V IS STAG v sekci „Moje studium“ v záložce „Studentské žádosti“ student vybere „Žádost o 3. opravný termín zkoušky“.

 

(3) Ve formuláři žádosti student vyplní důvod žádosti a může k žádosti přiložit podpůrnou dokumentaci ve formátu pdf.

 

(4) Žádost uloží stisknutím tlačítka „Uložit“, čímž je žádost v IS STAG podána. Dokud převzetí žádosti nepotvrdí v IS STAG příslušné studijní oddělení, může ji student upravovat nebo doplňovat. Studijní referentka vybere vyučujícího, který se má k žádosti vyjádřit.

 

(5) Po potvrzení žádosti vyučující příslušného předmětu prostřednictvím IS STAG doporučí nebo nedoporučí povolení třetího opravného termínu. Vyučující předmětu v IS STAG přejde v konkrétní žádosti v IS STAG na odkaz „Detail“, který mu otevře formulář pro vyjádření vyučujícího předmětu. V tomto formuláři vyučující předmětu zvolí jednu z možností („Doporučit“ nebo „Nedoporučit) a případně může připojit vysvětlení svého vyjádření v podobě „Poznámky“. Po vyplnění formuláře vyučující předmětu své vyjádření odešle stisknutím tlačítka „Uložit“. Následuje rozhodnutí děkana příslušné fakulty.

 

(6) V případě kladného vyřízení žádosti o 3. opravný termín zkoušky zkoušející studentovi umožní účast na termínu zkoušky vypsaném v IS STAG bez toho, aby byl student na tento termín formálně v IS STAG přihlášen. Garantující katedra zajistí v IS STAG dodatečný zápis studenta na 3. opravný termín zkoušky současně se zadání výsledku zkoušky.

 

 

Článek 4
Podání žádosti o 3. zápis předmětu

(1) V souladu s čl. 9 odst. (9) SZŘ podává žádost o třetí zápis předmětu student elektronicky prostřednictvím IS STAG bez zbytečného odkladu, nejpozději však do data daného harmonogramem TUL. Termín podání žádosti může stanovit děkan.

 

(2) V IS STAG v sekci „Moje studium“ v záložce „Studentské žádosti“ student vybere „Žádost o 3. zápis předmětu“.

 

(3) Ve formuláři žádosti student vyplní důvod žádosti a k žádosti přiložit podpůrnou dokumentaci ve formátu pdf, kterou tvoří průběh studia vygenerovaný z IS STAG, v sekci „moje studium“ a v záložce „průběh studia“.

 

(4) Žádost uloží stisknutím tlačítka „Uložit“, čímž je žádost v IS STAG podána. Dokud převzetí žádosti nepotvrdí v IS STAG příslušné studijní oddělení, může ji student upravovat nebo doplňovat.

 

 

Článek 5
Podání dalších typů žádostí v oblasti studijní administrativy

(1) V souladu se SZŘ podávají studenti další žádosti elektronicky prostřednictvím IS STAG. V sekci „Moje studium“ v záložce „Studentské žádosti“ student vybere „Jiný typ žádosti, uvede se cíl žádosti ručně“. Jedná se o:

 

a) žádost o prominutí předběžného zápisu do dalšího ročníku studia (v souladu s čl. 8 odst. (8) SZŘ, student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. Na základě žádosti studenta děkan může rozhodnout o mimořádné formě zápisu do dalšího studia.

 

b) žádost o náhradní nebo jiný termín zápisu do dalšího ročníku studia (v souladu s čl. 7 odst. (7) nebo v souladu s čl. 30 odst. (13) nebo v souladu s čl. 33 odst. (1) písm. b) SZŘ, student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. K žádosti student přiloží podpůrnou dokumentaci ve formátu pdf, kde bude zápisový list A, za uplynulý akademický rok a zápisový list B, za aktuální akademický rok. Student si vygeneruje zápočtové listy z IS STAG v sekci „Moje studium“ v záložce „Průběh studia“.

 

c) žádost o komisionální přezkoumání důvodů pro neudělení zápočtu (v souladu s čl. 10 odst. (4) SZŘ, student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. K žádosti student přiloží podpůrnou dokumentaci ve formátu pdf, kterou tvoří Všeobecná žádost pro studijní účely svyjádřením vyučujícího dostupnou na webových stránkách EF TUL v sekci „student“ v záložce „formuláře“.

 

d) žádost o konání opravné zkoušky před komisí (v souladu s čl. 10 odst. (12) SZŘ, student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. Pokud je žádost schválena, děkan určí konání opravné zkoušky před komisí, kterou jmenuje.

 

e) žádost o odpuštění podmínky minimálního počtu 35 kreditů pro zápis do dalšího ročníku (v souladu s čl. 7 odst. (6) SZŘ, student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. K žádosti student přiloží podpůrnou dokumentaci ve formátu pdf, kterou tvoří průběh studia vygenerovaný z IS STAG, v sekci „moje studium“ a v záložce „průběh studia“. Na základě žádosti může děkan jedenkrát odpustit podmínku minimálního počtu 35 kreditů pro zápis do dalšího ročníku.

 

f) žádost o zrušení zápisu předmětu z osobního studijního plánu studenta (v souladu s čl. 4 odst. (6) SZŘ, student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. Děkan může rozhodnout na základě žádosti studenta nebo z vlastní iniciativy o zrušení povinného nebo povinně volitelného předmětu z osobního studijního plánu studenta a zároveň určí, kterým předmětem bude ekvivalentně nahrazen.

 

g) žádost o změnu v osobním studijním plánu studenta (v souladu s čl. 9 odst. (2) SZŘ, student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. K žádosti student přiloží podpůrnou dokumentaci ve formátu pdf, kde uvede seznam předmětů, které potřebuje do svého studijního plánu zapsat, a to společně s rozvrhovou akcí, u které uvede čas a den. Změny v osobním studijním plánu mimo stanovené termíny schvaluje na žádost studenta děkan.

 

h) žádost o povolení výjezdu na zahraniční mobilitu (v souladu s čl. 7 odst. (3) směrnice děkana č. 3/2022 o zajištění zahraniční mobility studentů EF TUL), student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní důvody nesplnění nutných studijních předpokladů pro zahraniční mobilitu.

 

i) žádost o přiznání mimořádného stipendia zahraničním studentům studujícím v českém jazyce (v souladu s čl. 2 odst. (5) směrnice děkana č. 4/2017 o přiznání a stanovení výše stipendia zahraničním studentům studujícím v českém jazyce na EF TUL), student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ uvede, do jaké míry naplnil podmínky pro přiznání mimořádného stipendia.

 

j) žádost o prodloužení platnosti zadání závěrečné práce (v souladu s čl. 2 odst. (4) směrnice rektora č. 5/2018 o jednotné úpravě a zveřejňování bakalářských, diplomových, rigorózních, disertačních a habilitačních prací), student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. Schválená doba zadání děkanem je obvykle dva roky, pokud student nestihne odevzdat závěrečnou práci v platné době zadání, může děkan na základě žádosti prodloužit dobu platnosti o jeden rok.

 

k) žádost o změnu zadání závěrečné práce (v souladu s čl. 2 odst. (4) směrnice rektora č. 5/2018 o jednotné úpravě a zveřejňování bakalářských, diplomových, rigorózních, disertačních a habilitačních prací), student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. K žádosti student přiloží podpůrnou dokumentaci ve formátu pdf, která bude obsahovat původní podobu zadání závěrečné práce, návrh nového zadání závěrečné práce a stanovisko vedoucího závěrečné práce. Stanovisko vedoucího je na webových stránkách EF TUL v sekci „student“ v záložce „formuláře“ Všeobecná žádost pro studijní účely.

 

l) žádost o nové zadání závěrečné práce (v souladu s čl. 12 odst. (6) SZŘ, student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. V případě, že student neobhájí závěrečnou práci, může děkana požádat o nové zadání závěrečné práce. V případě, že závěrečná práce studenta není doporučena k obhajobě, může student konat její obhajobu nebo požádat o nové zadání děkana.

 

m) žádost o prodloužení termínu pro splnění studijních povinností v případě mimořádných okolností bránících v dodržení termínu stanoveného harmonogramem výuky pro daný akademický rok (v souladu s čl. 4 odst. (3) SZŘ, student do „cíle žádosti“ uvede typ žádosti, do „důvodu žádosti“ vyplní odůvodnění. K žádosti student přiloží podpůrnou dokumentaci ve formátu pdf, kterou tvoří Všeobecná žádost pro studijní účely s vyjádřením vyučujícího předmětu, kvůli kterému žádá o prodloužení termínu, dostupnou na webových stránkách EF TUL v sekci „student“ v záložce „formuláře“.

 

n) žádost o úpravu plnění studijních povinností v souvislosti s účastí studenta na reprezentaci České republiky v konkrétním sportovním odvětví (v souladu s § 54a odst. (2) Zákona). K žádosti student přiloží podpůrnou dokumentaci ve formátu pdf, kde vedení reprezentace potvrdí zařazení do reprezentace České republiky v aktuálním roce žádosti.

 

(2) Po vyplnění žádosti student uloží stisknutím tlačítka „Uložit“, čímž je žádost v IS STAG podána. Dokud převzetí žádosti nepotvrdí v IS STAG příslušné studijní oddělení, může ji student upravovat nebo doplňovat.

 

 

Článek 6
Zpracování žádostí v oblasti studijní administrativy podaných prostřednictvím IS STAG

(1) Celý průběh vyřizování žádosti v oblasti studijní administrativy podané prostřednictvím IS STAG se provádí elektronicky, vč. vydání a doručení rozhodnutí žadateli.

 

(2) Pro zjednodušení a zrychlení procesu zpracování žádostí v oblasti studijní administrativy je vhodné, aby si studenti, garanti předmětů, proděkani a děkani nastavili přijímání notifikačních e-mailů v IS STAG (ikona se zvonečkem vlevo nahoře).

 

(3) Studijní referentka studijního oddělení potvrdí přijetí žádosti v IS STAG, tím je žádost oficiálně podána a žadatel nemá možnost provádět další úpravy žádosti. Tím je zahájen proces rozhodování, resp. schvalování žádosti.

 

(4) O všech ostatních typech žádostí v oblasti studijní administrativy rozhoduje děkan nebo pověřený proděkan příslušné fakulty, který má v IS STAG přidělenu roli „Tajemník fakulty“. Povinnou součástí rozhodnutí o žádosti je i odůvodnění a poučení. Rozhodnutí o všech typech žádostí v oblasti studijní administrativy jsou v IS STAG vystavena nejpozději do 30 dní od podání žádosti. Za den doručení a oznámení rozhodnutí se v takovém případě považuje první den následující po zpřístupnění rozhodnutí studentovi v IS STAG.

 

(5) Není-li rozhodnutím děkana vydaným v řízení o žádostech uvedených v čl. 1 odst. (2) žádosti vyhověno, má student právo se prostřednictvím studijního oddělení písemně odvolat k odvolacímu orgánu. Odvolacím orgánem je rektor nebo pověřený prorektor, který má v IS STAG přidělenou roli „Prorektor“. Rozhodnutí o odvolání jsou v IS STAG vystavena nejpozději do 30 dní od podání odvolání. Za den doručení a oznámení rozhodnutí o odvolání se v takovém případě považuje první den následující po zpřístupnění rozhodnutí studentovi v IS STAG.

 

 

Článek 7
Přechodná a závěrečná ustanovení

(1) Touto směrnicí se zrušuje revize 01 směrnice děkana č. 1/2021 z 1. září 2022.

 

(2) Tato revize směrnice děkana nabývá platnosti a účinnosti 16. září 2022.

 

 

 


 

Sledujte nás na Facebooku