overlay

Směrnice děkana EF TUL č. 3/2022

Zajištění zahraniční mobility studentů EF TUL

KE STAŽENÍ ZDE

 

 

Článek 1
Všeobecná ustanovení

(1) Tato směrnice v souladu se směrnicí rektora č. 3/2020 upravuje pravidla pro mobility realizované v rámci programu Erasmus+ nebo na základě bilaterálních smluv EF TUL, povinnosti studenta EF TUL při výjezdu na studijní pobyt nebo pracovní stáž v programu Erasmus+ a pravidla pro uznávání zahraničních předmětů.

 

(2) Tato směrnice upravuje uznávání studia a kreditů v rámci zahraničních studijních pobytů a zahraničních pracovních stáží podle požadavků ECTS (European Credit Transfer System).

 

 

ČÁST PRVNÍ
PRAVIDLA PRO MOBILITY
V RÁMCI PROGRAMU ERASMUS+ A NA ZÁKLADĚ BILATERÁLNÍCH SMLUV EF TUL

Článek 2
Cílové skupiny studentů

(1) O výjezdy se mohou ucházet studenti bakalářského studia, navazujícího magisterského studia a doktorského studia.

 

(2) Studenti mají možnost realizovat zahraniční mobilitu v délce maximálně 12 měsíců v každém stupni studia, tzn. v bakalářském (dále jen BSP), navazujícím magisterském (dále jen NMSP) a doktorském (dále jen DSP).

 

(3) Studijní mobilitu lze kombinovat s pracovní stáží.

 

(4) Pro studenty 3. ročníků bakalářského prezenčního studia platí, že v řádném výběrovém řízení na výjezdy v následujícím akademickém roce mají možnost ucházet se o výjezd v 1. ročníku navazujícího magisterského studia pouze na letní semestr (předpokládá se pokračování ve studiu navazujícího studijního programu na EF TUL).

 

(5) Ve výjimečných případech je možné realizovat výjezd i v zimním semestru 1. ročníku navazujícího magisterského studia, ke kterému se student přihlašuje vmimořádném výběrovém řízení na výjezdy, pokud je vyhlášeno.

 

(6) V případě přijetí do navazujícího magisterského studia musí student potvrdit vybraný výjezd.

 

 

Článek 3
Studijní pobyt

(1) Studijní pobyt studentů BSP a NMSP na zahraniční vysokoškolské instituci je realizován v délce 3–12 měsíců. Student musí získat v zahraničí minimálně 18 ECTS za semestr každý, ve studijní smlouvě se plánuje získání 30 ECTS kreditů za semestr.

 

(2) Studijní pobyt studentů DSP a všech studentů spadajících do kategorie studentů v rámci inkluze, tj. s omezenými příležitostmi (zdravotní, ekonomické, jiné překážky) je možné realizovat také formou krátkodobé mobility v délce 5–30 dnů.

 

(3) Řádné výběrové řízení na zahraniční studijní pobyty probíhá vždy v akademickém roce předcházejícím akademickému roku, v němž se výjezd uskuteční. Výzva k podávání přihlášek do výběrového řízení na zahraniční mobility je zveřejněna na webových stránkách fakulty a na portálu easy.tul.cz. Termín ukončení výběrového řízení je vždy zveřejněn současně s výzvou k podávání přihlášek. V případě volné kapacity může být vypsáno dodatečné výběrové řízení během zimního semestru na zahraniční studijní pobyty v letním semestru stejného akademického roku, do kterého se mohou přihlásit i zájemci z řad studentů 1. ročníku BSP nebo NMSP.

 

(4) Student se přihlásí do výběrového řízení vyplněním a odesláním elektronického formuláře „Přihláška studenta na studijní pobyt/pracovní stáž“ umístěného na portálu easy.tul.cz zahraničních mobilit programu Erasmus+.

 

(5) Student si pro výjezd vybere maximálně 4 vysoké školy. Jejich výběr musí korespondovat se studijním programem, specializací a stupněm studia (bakalářský, magisterský, doktorský) studenta. Pořadím škol v elektronické přihlášce vyjadřuje student priority. Fakulta není povinna jeho výběru vyhovět, pokud to nebude možné.

 

(6) Prostřednictvím portálu easy.tul.cz je student informován o přijetí přihlášky a o průběhu a výsledcích výběrového řízení.

 

 

Článek 4
Pracovní stáž

(1) Základním dokumentem zahraniční pracovní stáže je Smlouva o studiu pro pracovní stáž (Learning Agreement), jejíž součástí je program zahraniční pracovní stáže (Programme of the Traineeship), který vytvoří student ve spolupráci s fakultním koordinátorem před odjezdem do zahraničí.

 

(2) Stáž studentů BSP a NMSP v zahraničním podniku, školicím, výzkumném středisku nebo v jiné organizaci je realizována v délce 2–12 měsíců. Stáž je ohodnocena 10 ECTS kredity (KMG/PSZ) v případě, že nejde o předepsanou povinnou odbornou praxi, která má své vlastní kreditové ohodnocení. Předmět KMG/PSZ si student může zapsat pouze jednou za daný stupeň studia (BSP, NMSP).

 

(3) Student se na pracovní stáž přihlašuje prostřednictvím portálu easy.tul.cz vyplněním a odesláním elektronického formuláře „Přihláška studenta na studijní pobyt/pracovní stáž“.

 

(4) Student si musí zapsat předmět KMG/PSZ (Pracovní stáž v zahraničí) v portálu IS STAG, nebo jako ekvivalent předmět odpovídající odborné praxi v rámci studia.

 

(5) Studenti si zajišťují zahraniční podnik, organizaci nebo instituci pro realizaci pracovní stáže samostatně s podporou fakultního koordinátora.

 

 

Článek 5
Virtuální a kombinované mobility

(1) Při virtuální mobilitě sestudenti účastní výuky nebo stáže vzahraničí prostřednictvím digitálních platforem, bez vycestování na partnerskou instituci. Účastníci virtuálních mobilit nemají nárok na vyplacení grantu. Délka virtuální mobility není omezena.

 

(2) Student oznámí svůj záměr absolvovat virtuální mobilitu fakultnímu koordinátorovi bez zbytečného prodlení, vždy však před zahájením virtuální mobility. Fakultní koordinátor zadá virtuální mobilitu do IS STAG a po realizaci mobility účastník předloží doklad o absolvování virtuální mobility, kde je uveden počet získaných ECTS kreditů.

 

(3) Kombinovaná mobilita je virtuální mobilita doplněná krátkodobým pobytem v zahraničí (blended mobility). Skládá se ze dvou částí: virtuální části v zemi vysílající instituce (bez nároku na grant) a fyzické části v zemi přijímající instituce (s nárokem na grant). Příkladem kombinované mobility je účast studenta na BIP (Blended Intensive Programmes) v zahraničí.

 

(4) Student oznámí svůj záměr absolvovat kombinovanou mobilitu fakultnímu koordinátorovi a ve spolupráci s ním vyplní Learning Agreement. Dále student vyplní účastnickou smlouvu, která specifikuje výši grantu. Po realizaci kombinované mobility účastník předloží doklady o absolvování a případné certifikáty.

 

 

Článek 6
Kritéria pro výběr studentů

(1) Výběr studentů probíhá pod garancí Referátu zahraničních vztahů EF TUL.

 

(2) Základními výběrovými kritérii pro stanovení pořadí studentů je:

1. průměrný studijní prospěch, který je využit v nastaveném algoritmu,
2. jazykový test,
3. motivační dopis vanglickém jazyce.

 

Studenti mají povinnost zadávat údaje do portálu easy.tul.cz ve stanovených termínech.

 

(3) Dodatečným kritériem pro přidělení výjezdu na požadovanou univerzitu je počet předchozích výjezdů (prioritu mají studenti vyjíždějící poprvé). Vpřípadě, že student opakovaně nerealizoval přidělenou mobilitu v předchozím studiu, může být z výběrového řízení vyřazen, resp. zařazen mezi náhradníky.

 

(4) U studentů doktorského studia rozhodují při výběru především výsledky studia a doporučení školitele.

 

 

Článek 7
Nutné studijní předpoklady pro zahraniční mobilitu

(1) Studenti vyjíždějící na mobilitu ve druhém ročníku bakalářského studia musí mít splněny všechny předměty prvního ročníku podle předepsaného studijního plánu (a splněno minimálně 35 kreditů za první rok studia).

 

(2) Studenti ostatních ročníků musí mít před výjezdem splněny všechny povinné předměty podle vzorového studijního plánu, všechny zapsané povinně volitelné předměty, včetně semestru bezprostředně předcházejícího mobilitě a musejí získat minimálně 35 kreditů za bezprostředně předcházející rok studia.

 

(3) Při nesplnění studijních předpokladů je výjezd studenta zrušen. Případné výjimky povoluje v odůvodněných případech děkan EF TUL na základě elektronické žádosti studenta (viz čl. 5 odst. (1) písm. h) směrnice děkana č. 1/2021). Student má povinnost si nesplněné předměty zapsat v akademickém roce bezprostředně následujícím po zahraniční mobilitě.

 

(4) Přehled nutných studijních předpokladů uvádí následující tabulka:

Ročník výjezdu Možný typ mobility Splněno v okamžiku řádného výběrového řízení Hodnoticí (výběrové) kritérium Splněno před výjezdem
1. ročník BSP

a) pracovní stáž
b) studijní pobyt Erasmus+ v LS

zápis ke studiu na EF

studijní výsledky za ZS 1. ročníku BSP

všechny povinné předměty ZS 1. ročníku BSP

2. ročník BSP

a) pracovní stáž
b) studijní pobyt Erasmus+ v ZS i LS

všechny předměty za předchozí rok dle studijního plánu

studijní výsledky za 1. ročník BSP

všechny předměty za předchozí ročník a semestr předcházející výjezdu dle studijního plánu

3. ročník BSP a) pracovní stáž
b) studijní pobyt Erasmus+ v ZS i LS

všechny předměty za předchozí studium (1. a 2. ročník) dle studijního plánu

studijní výsledky za 2. ročník BSP

všechny předměty za předchozí ročník a semestr předcházející výjezdu dle studijního plánu

1. ročník NMSP a) pracovní stáž
b) studijní pobyt Erasmus+ v LS

všechny předměty za 1. a 2. ročník BSP dle studijního plánu

studijní výsledky z BSP

všechny předměty za semestr předcházející výjezdu dle studijního plánu

2. ročník NMSP a) pracovní stáž
b) studijní pobyt Erasmus+ v ZS i LS

všechny předměty za předchozí studium (1. ročník) dle studijního plánu

studijní výsledky za 1. ročník NMSP

všechny předměty za předchozí ročník a semestr předcházející výjezdu dle studijního plánu

DSP pracovní stáž + studijní pobyt Erasmus+ doporučení školitele a studijní výsledky

 

(5) Pro účast na virtuální či kombinované mobilitě nejsou studijní povinnosti stanoveny.

 

 

Článek 8
Odstoupení vybraného studenta

(1) Pokud student změní své rozhodnutí a nechce se mobility zúčastnit, je povinen neprodleně o této skutečnosti informovat fakultního koordinátora s uvedením důvodů. Pokud tak neučiní, nebude mu během jeho dalšího studia na EF TUL umožněno vycestovat na žádnou zahraniční mobilitu.

 

(2) Fakultní koordinátor vyzve před výjezdem studenta k potvrzení záměru vycestovat na mobilitu a k přípravě výjezdu. Pokud student na výzvu nereaguje do stanoveného termínu, bude ze zahraniční mobility vyřazen.

 

(3) V případě odstoupení nebo vyřazení studenta je místo pro výjezd nabídnuto dalšímu kandidátovi v pořadí.

 

 

ČÁST DRUHÁ
POVINNOSTI STUDENTA PŘI VÝJEZDU NA STUDIJNÍ POBYT ERASMUS+

Článek 9
Povinnosti studenta před výjezdem na studijní pobyt

(1) Vybraný student postupuje před konáním zahraniční mobility následovně:

 

a) Student si zjistí termín pro podávání přihlášek na zahraniční univerzitě a zahájí nominační proces.
b) Vybere si předměty, které chce na zahraniční univerzitě studovat. Vybrané předměty vyplní do „Protokolu o schválení předmětů“ ke studiu na zahraniční partnerské univerzitě v rámci Erasmus+. Formulář je dostupný na stránkách easy.tul.cz.
c) Vyplněný protokol předá ke schválení fakultnímu koordinátorovi Erasmus+ a garantovi studijního programu:

d) Fakultní koordinátor zapíše studentovi výjezd do IS STAG. Schválené české a zahraniční předměty si student zapíše do portálu IS STAG (záložka „Moje studium“, odkaz „ECTS výjezdy“).
e) Po zadání předmětů do IS STAG si student vytiskne studijní smlouvu „Learning Agreement for Studies“, odevzdá ke kontrole a k podpisu fakultnímu koordinátorovi programu Erasmus+. f) U fakultního koordinátora si před odjezdem vyzvedne podepsaný výpis známek v anglickém jazyce „Transcript of Records Before Mobility“.
g) Podepsané formuláře a zkontrolované fakultním koordinátorem předá student univerzitnímu koordinátorovi programu Erasmus+ (budova G., 5. patro), který dokumenty pošle na příslušnou univerzitu (některé univerzity mají své specifické požadavky na přílohy k přihlašovacím formulářům – jazykové testy, jazykové či fakultní reference, dosažené studijní výsledky, některé dokonce vyžadují i vyplnění vlastních verzí studijní smlouvy a přihlášky v příslušných jazykových mutacích).
h) Zahraniční univerzita zasílá potvrzení o přijetí studenta univerzitnímu koordinátorovi, případně přímo studentovi.
i) Student je vyzván univerzitním koordinátorem k sepsání „Účastnické smlouvy“.
j) Studenti účastnící se fyzické mobility absolvují online jazykový test nejprve před výjezdem a poté po výjezdu k prověření vlivu mobility na zlepšení jazykových kompetencí studentů.
k) Do IS STAG si student na daný semestr výjezdu (studijní pobyt) při zápisu zapíše pouze povinné předměty a cizí jazyk.
l) Před výjezdem student odevzdává fakultnímu koordinátorovi zápisový list A.

 

 

Článek 10
Povinnosti studenta během studijního pobytu

(1) Během studijního pobytu může nastat situace, kdy student musí ze závažných důvodů změnit předměty, které si zapsal do studijní smlouvy před odjezdem. V takovém případě postupuje student následovně:

a) Vyplní znovu Protokol o schválení předmětů dle aktuální situace a zašle jej bezodkladně ke schválení fakultnímu koordinátorovi a garantovi oboru.
b) Na základě schváleného protokolu vyplní změny v IS STAG.
c) Vytištěný formulář „Changes to the Learning Agreement“ nechá potvrdit na zahraniční univerzitě nejdéle do 1 měsíce od zahájení výuky.

 

(2) Student má standardně možnost si mobilitu prodloužit pouze v rámci statutu „Zero-grant“, kdy nedostává finanční podporu, ale další výhody plynoucí ze statutu Erasmus+ studenta mu zůstávají. Tento pobyt se započítává do maximální délky zahraniční mobility. Pokud si ale student, který je na studijní mobilitě v zahraničí na zimní semestr, požádá o prodloužení na letní semestr do 31. prosince daného roku prostřednictvím žádosti adresované fakultnímu koordinátorovi, stipendium je možné navýšit.

 

 

Článek 11
Povinnosti studenta po návratu ze studijního pobytu

(1) Student vyplní elektronický formulář závěrečné zprávy „Erasmus+ Participant Survey“ do 10 dnů po návratu z mobility.

 

(2) Student vyplní formulář „Approval of Subjects Fullfilled at Foreign University“. Zkratky předmětů se musí přesně odpovídat zkratkám předmětů v IS STAG.

 

(3) Fakultní koordinátor schvaluje svým podpisem formulář „Approval of Subjects Fullfilled at Foreign University“.

 

(4) Student předá podepsaný a schválený formulář a „Transcript of Records“ fakultnímu koordinátorovi.

 

(5) Fakultní koordinátor zapíše uznané předměty a jejich výsledky do IS STAG.

 

 

ČÁST TŘETÍ
PRAVIDLA PRO UZNÁVÁNÍ ZAHRANIČNÍCH PŘEDMĚTŮ

Článek 12
Požadované studijní povinnosti při výjezdech Erasmus+

(1) Student získávají na zahraniční univerzitě počet kreditů odpovídající povinnosti na domácí univerzitě v totožném období (obvykle 30 ECTS kreditů za semestr). Student však musí získat minimálně 18 kreditů za semestr, při nesplnění této podmínky mu hrozí, že bude vyzván k vrácení části nebo celé stipendijní podpory.

 

(2) Pokud student nezíská požadovaný počet kreditů, garant příslušného oboru rozhodne, které předměty na domácí univerzitě si student musí dodatečně zapsat a jejich absolvováním doplnit chybějící kreditovou povinnost.

 

(3) Předměty zvolené pro studium na zahraniční univerzitě by měly pokud možno co nejvíce odpovídat názvem, zaměřením, obsahově i počtem kreditů studiu na domácí univerzitě a tím ho srovnatelně nahrazovat. To platí i pro případ nutných změn předmětů po příjezdu studenta na zahraniční univerzitu.

 

(4) Skladba studia v zahraničí je studentovi schválena před výjezdem fakultním koordinátorem Erasmus+ a garantem studijního programu.

 

 

Článek 13
Principy nahrazování předmětů podle jejich statusu

(1) Povinné předměty:

a) Maximální potřeba shody předmětu nahrazujícího s nahrazovaným. Předměty se shodují v názvu, v rozhodující části sylabu předmětu nebo v některých jeho bodech, v celkovém zaměření předmětu či v jeho výstupech.
b) Uznání navrhované skladby předmětů je v kompetenci garanta oboru.
c) Předměty, které ve výsledku student absolvoval na zahraniční univerzitě a nebyly dodatečně schváleny jako odpovídající náhrada povinných předmětů, lze zahrnout do studia pouze výjimečně. Povinné předměty, ke kterým nebyla nalezena zahraniční náhrada, je student povinen absolvovat na EF TUL.

 

(2) Povinně volitelné předměty:

a) U těchto předmětů by se mělo jednat zejména o obsahovou příbuznost předmětu nahrazujícího a nahrazovaného.
b) Je třeba také zohlednit kreditovou povinnost pro povinně volitelné předměty předepsanou studijním plánem.

 

(3) Volitelné předměty:

a) Potřeba shody předmětů je nejnižší.
b) Předměty, které nebyly před výjezdem splněny, si student musí zapsat a splnit na domácí univerzitě.

 

(4) Cizí jazyky:

a) Pokud student nahrazuje předmět Jazyk 1,2 zakončený v daném semestru zkouškou, musí si vybrat na zahraniční univerzitě stejný jazyk rovněž zakončený zkouškou.
b) Pokud student nahrazuje předmět Jazyk 1,2 zakončený pouze zápočtem, lze jej nahradit v rámci studia na zahraniční univerzitě jiným cizím jazykem, případně jiným předmětem v stejném cizím jazyce, výjimečně jiným předmětem.

 

(5) Státní závěrečná zkouška: Student, který absolvoval studijní pobyt na zahraniční univerzitě v průběhu posledního semestru bakalářského nebo navazujícího magisterského studia, může absolvovat státní závěrečnou zkoušku v jakémkoliv termínu vypsaném po ukončení pobytu.

 

(6) Povinné a povinně volitelné předměty nemohou být nahrazeny předměty absolvovanými v rámci virtuální či kombinované mobility. Předměty v rámci virtuální nebo kombinované mobility jsou uznány pouze jako volitelné s kreditovým ECTS ohodnocením zahraniční instituce. 

 

 

Článek 14
Kontaktní osoby

Fakultní koordinátor Erasmus+: Bc. Martina Chvojková (martina.chvojkova@tul.cz

 

Univerzitní koordinátor Erasmus+: Hana Primas (erasmus@tul.cz)

 

 

Článek 15
Přechodná a závěrečná ustanovení

(1) Touto směrnicí se zrušuje příkaz děkana č. 3/2019 ze dne 1. září 2019.

 

(2) Tato směrnice děkana nabývá platnosti a účinnosti dne 16. září 2022.

 

 

 


 

Sledujte nás na Facebooku