29/11
2023
Ohlédnutí: 5G/Digital Health Pitch Deck
Studenti tří fakult se spojili v řešení výzev v oblasti 5G/Digital Health - V1
“Podnikavost je klíčová dovednost pro úspěch na trhu práce nebo pro rozvoj vlastního podniku. Každá moderní vysoká škola by ji u svých studentů měla rozvíjet. Jenže takovou schopnost prostě nelze vysedět v lavicích poslucháren”, vysvětluje Jana Šimanová, proděkanka pro koncepci a rozvoj EF TUL. “Proto jsme v letošním zimním semestru uspořádali na TUL unikátní výukový experiment, který při řešení zajímavých projektů propojil studenty tří fakult – Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL, Ekonomické fakulty TUL a Fakulty zdravotnických studií TUL.”
Technická univerzita v Liberci se letos zapojila do mezinárodního projektu Skills2Scale (více o startu projektu v článku na T-UNI), zaměřeného na rozvoj podnikavosti studentů v oborech deep tech a 5G. Díky projektu vznikl plán uspořádat pro studenty tří fakult 5G interdisciplinární inovační laboratoř zaměřenou na řešení výzev v oboru 5G a Digital Health.
Práce mezioborových týmů vyvrcholila 23. listopadu 2023. Studenti představili koncept svého řešení a bussiness plán odborné komisi. V komisi zasedli zástupci inovativních technologických firem a odborníků pro oblast digitalizace a zdravotnictví. Konkrétně se týmy zabývaly problematikou lokalizace a online trackingu nemocničního mobiliáře, komunikací a předávání zpráv mezi zdravotnickou záchrannou službou a nemocnicí v případě hromadných neštěstí nebo problematikou monitorování seniorních osob s neurodegenerativním onemocněním.
Vítězem prvního ročníku 5G interdisciplinární inovační laboratoře se stal tým studentů, kteří pro zdravotnický záchranný systém navrhli nové řešení pro sdílení informací o pacientech a průběhu zásahu mezi dispečinkem, nemocnicemi a terénními týmy při řešení hromadných neštěstí. “Na celé práci pro nás bylo nejzajímavější, že jsme byli v úzkém kontaktu se záchranáři i odbornými mentory. Věděli jsme, že pracujeme na řešení skutečného problému a že můžeme něco opravdu zlepšit,” shrnul svoje zážitky Filip Ticháček, student Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL a člen vítězného týmu. Jeho kolega Antonín Sahula dodává: “A já jsem si řekl, že si dostuduji kousky ekonomie, protože je důležitá a jako technik se musím umět s ekonomy domluvit, jestli chci jednou podnikat. Dosud mě to vlastně vůbec nezajímalo.”
Celá akce by nemohla proběhnout bez aktivní účasti vyzyvatelů z praxe a odborných mentorů. Moc děkujeme za užitečné podněty a skvělou spolupráci Vítu Karvayovi, technickému řediteli globální firmy LINET a absolventu FM TUL, dále také vedoucí střediska pro vědu a výzkum Krajské nemocnice v Liberci Vendule Macháčkové, která je zároveň absolventkou i lektorkou EF TUL, Lukáši Abazidovi z T-Mobile, Jakubovi Rečkovi, zdravotnickému záchranáři a lektorovi FZS TUL, Lence Horákové, odbornicí na geriatrii z FZS TUL a Pavlu Hübnerovi ze společnosti Hardwario. Tým uzavírá již zmíněná Jana Šimanová, proděkanka pro koncepci a rozvoj EF TUL, která doufá, že studenti budou dále své projekty rozvíjet a cizelovat. Skvělou příležitostí je například účast ve startupové soutěži univerzitního Student Business Clubu TUL, která začíná na začátku každého roku.