overlay

Vnitřní předpis Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci

Volební řád akademického senátu fakulty

KE STAŽENÍ ZDE

 

Článek 1
Úvodní ustanovení

(1) Volební řád akademického senátu fakulty je vnitřním předpisem Ekonomické fakulty (dále jen „fakulta“) Technické univerzity v Liberci (dále jen „univerzita“) podle § 33 odst. 2 písm. b) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon“).

 

(2) Akademickou obec fakulty (dále jen „akademická obec“) tvoří akademičtí pracovníci fakulty a studenti fakulty ve všech typech studijních programů.

 

(3) Akademický senát fakulty (dále jen „senát“) se skládá ze dvou komor – komory akademických pracovníků tvořené zástupci akademických pracovníků a studentské komory tvořené zástupci studentů. Senát má 12 členů, 8 z komory akademických pracovníků a 4 z komory studentů.

 

(4) Mandát senátora vzniká vyhlášením výsledků voleb volební komisí senátu, senátor se mandátu ujímá prvním dnem funkčního období.

 

(5) Funkční období senátu je tříleté a začíná ustavujícím zasedáním nově zvoleného senátu.

 

 

Článek 2
Volby do senátu

(1) Termín voleb do každé komory senátu vyhlašuje senát usnesením na svém zasedání minimálně dva měsíce před uplynutím funkčního období.

 

(2) Současně s vyhlášením voleb senát navrhne a schválí volební komisi, která spolupracuje na organizaci voleb; volební komise je tříčlenná.

 

(3) Součástí vyhlášení voleb je i harmonogram voleb do senátu (dále jen „harmonogram“), který obsahuje zejména tyto informace:

a) datum vyhlášení voleb,
b) termín podávání a zveřejnění kandidátek,
c) termín pro uskutečnění volby,
d) termín vyhlášení výsledků voleb volební komisí.

 

(4) Volby do senátu proběhnou v termínech dle harmonogramu, nejpozději však jeden měsíc před uplynutím funkčního období senátu a musí být provedeny tak, aby i v případě jejich opakování zdůvodů uvedených v odst. 13 proběhly do konce funkčního období senátu.

 

(5) Kandidovat a podávat návrhy kandidátů do komory akademických pracovníků může každý akademický pracovník fakulty; kandidovat a podávat návrhy kandidátů do komory studentů může každý student fakulty. Návrhy se podávají písemně členům volební komise. Kandidáta nelze navrhnout bez jeho souhlasu, proto musí být návrh podepsán navrhovatelem i kandidátem.

 

(6) Kandidátka musí být zveřejněna v termínech podle harmonogramu, nejméně však jeden týden před počátkem voleb do senátu.

 

(7) Volby jsou přímé, s tajným hlasováním. Každý člen akademické obce hlasuje osobně, není možné zastupování.

 

(8) Senátory komory akademických pracovníků volí akademičtí pracovníci fakulty, senátory komory studentů volí studenti fakulty.

 

(9) Do komory akademických pracovníků je voleno 8 senátorů. O výsledku voleb rozhoduje pořadí kandidátů určené podle počtu získaných hlasů; v případě rovnosti hlasů na posledním volitelném místě rozhoduje o členství příslušnost ke katedře, která by jinak nebyla v senátu zastoupena, nelze-li takto senátora určit, rozhoduje los. Kandidáti na dalších místech se stávají náhradníky propřípad zániku mandátu některého ze zvolených senátorů komory akademických pracovníků podle odst. 14 a to v pořadí podle výsledku voleb.

 

(10) Do komory studentů jsou voleni 4 senátoři. O výsledku voleb rozhoduje pořadí kandidátů určené podle počtu získaných hlasů; v případě rovnosti hlasů na posledním volitelném místě rozhoduje los. Kandidáti na dalších místech se stávají náhradníky pro případ zániku mandátu některého ze zvolených senátorů komory studentů podle odst. 14 a to v pořadí podle výsledku voleb.

 

(11) Výsledky voleb zjišťuje volební komise a zápis o výsledku voleb předá předsedovi senátu. Zápis obsahuje pořadí všech kandidátů včetně získaných hlasů. Volební komise zveřejní výsledky voleb.

 

(12) Proti průběhu a výsledkům voleb může podat člen akademické obce nejpozději do tří pracovních dnů od zveřejnění výsledků voleb stížnost volební komisi. Stížnost musí být podaná písemně a odůvodněna. Stížnost projedná a rozhodne o ní volební komise ve lhůtě do pěti pracovních dnů od obdržení stížnosti a písemně vyrozumí stěžovatele o výsledku projednání stížnosti.

 

(13) V případě, že volební komise rozhodne, že došlo k tak závažnému pochybení, které mohlo mít vliv na výsledky voleb, nařídí opakování voleb. Opakované volby musí proběhnout do konce funkčního období stávajícího senátu (mohou být přiměřeně kráceny lhůty).

 

(14) Členství v senátu před uplynutím funkčního období zaniká dnem:

a) zániku členství v akademické obci, za kterou byl člen zvolen; přerušení studia je ve smyslu zákona chápáno jako zánik členství v akademické obci,
b) odstoupení, které odstupující člen písemně oznámil předsedovi senátu, zvolení, nebo jmenování do některé funkce neslučitelné s členstvím v senátu,
c) který následuje po dni, ve kterém se konalo zasedání senátu, na kterém byla senátorovi evidována třetí neúčast bez omluvy v příslušném funkčním období.

 

(15) Ustanovení odst. 14 písm. a) se nepoužije v případě studenta, který řádně ukončí veškerá svá studia ve studijních programech fakulty a nejpozději v den, kdy ukončí poslední z nich, podá přihlášku k bezprostředně navazujícímu studiu v dalším studijním programu uskutečňovaném fakultou. Za takového předpokladu tato osoba pokračuje v původním funkčním období člena senátora. Její členství v senátu však skončí dnem, kdy:

a) měla stanoven termín zápisu do dalšího studijního programu uvedeného ve větě první, pokud do něj byla přijata, ale nezapsala se,
b) marně uplynula lhůta pro podání žádosti o přezkoumání rozhodnutí o nepřijetí ke studiu v dalším studijním programu uvedeném ve větě první, pokud bylo takové rozhodnutí vydáno,
c) jí bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí žádosti o přezkoumání rozhodnutí o nepřijetí ke studiu v dalším studijním programu uvedeném ve větě první, pokud bylo rozhodnutí onepřijetí ke studiu vydáno a uvedená osoba podala žádost opřezkoumání tohoto rozhodnutí, a to podle toho, která z výše uvedených skutečností nastane dříve.

 

(16) V případě odst. 14 senát povolá náhradníka v pořadí podle výsledku voleb k přijetí mandátu. Pokud náhradník přijme výkon funkce člena senátu, vykonává náhradník tuto funkci pouze po zbytek příslušného funkčního období.

 

(17) Není-li v pořadí další náhradník, vyhlásí senát doplňovací volby do příslušné komory. Doplňovací volby se nemusejí konat v případě, že místo bylo uvolněno v posledních šesti měsících funkčního období senátu a jestliže se na tomto usnese senát. Doplňovací volby se přiměřeně řídí ustanoveními o volbách do senátu a funkci volební komise zastává předsednictvo senátu.

 

(18) Pokud jsou vyhlášeny nové volby do senátu z důvodu nečinnosti podle § 26 odst. 3 zákona, řídí se tyto volby ustanoveními tohoto řádu o volbách do senátu přiměřeně.

 

 

Článek 3
Závěrečná ustanovení

(1) Zrušuje se volební a jednací řád akademického senátu Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci ze dne 11. června 2013.

 

(2) Tento řád byl schválen podle § 27 odst. 1 písm. b) zákona akademickým senátem fakulty 23. 5. 2017 a podle § 9 odst. 1 písm. b) zákona akademickým senátem univerzity 20. 6. 2017.

 

(3) Tento řád nabývá platnosti a účinnosti dnem schválení akademickým senátem univerzity.

 

 

 


Sledujte nás na Facebooku