Home Aktuality HPGP na exkurzi: Ohlédnutí

V pátek 20. ledna 2023 byla pro studijní program Hospodářská politika v globálním prostředí uspořádána exkurze do Senátu a do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, ze které studentka Ráďa Solničková sepsala následující stručné ohlédnutí a pořídila i několik přiložených fotografií.

"Paní docentka Laboutková a pan docent Vymětal nás, studenty Hospodářské politiky v globálním prostředí, vzali na exkurzi do Parlamentu České republiky. Dopoledne po deváté hodině jsme se všichni po domluvě sešli u stanice metra Malostranská. Cestou k budově Senátu nám paní docentka ukazovala a popisovala okolní stavby a zajímavosti s nimi spojené (Památník II. odboji, Kostel sv. Mikuláše na Malostranském náměstí, atd).

Naší první zastávkou byl Senát Parlamentu ČR, který sídlí na Malé Straně ve třech starobylých palácích: Valdštejnském, Kolovratském a Malém Fürstenberském. Prostorami Senátu nás provedla skvělá paní průvodkyně, která nás s lehkostí zasvětila jak do historie, tak do aktuálního chodu Senátu. Měli jsme možnost nahlédnout nejen do reprezentačních prostor určených hlavně k přijímání důležitých, převážně zahraničních návštěv a delegací, ale také do menších místností, které slouží k pracovním jednáním jednotlivých výborů Senátu. Prošli jsme Hlavním sálem, Audienční síní, Mytologickou chodbou až Jednacímu sálu. Zde jsme se shodou okolností potkali se senátorem Michaelem Canovem, který od roku 2016 zastupuje obvod č. 34 - Liberec 2016. Setkání dokumentují fotografie pořízené přímo v Jednacím sále. Po skončení prohlídky Senátu jsme si udělali krátkou pauzu na oběd v nedalekém bistru Anglo-americké vysoké školy Café de Taxis. Díky tomu, že nás na oboru HPGP není moc, vešli jsme se všichni k jednomu stolu a příjemně jsme si popovídali.

Naší druhou zastávkou byla Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, kterou nás opět povedla profesionální průvodkyně. Nejprve jsme zhlédli edukativní video, které návštěvníky dolní komory seznamuje s historií a fungováním Parlamentu ČR, a poté už jsme se vnořili do útrob sněmovny; Barokním schodištěm jsme prošli do Kuloáru před Jednacím sálem, odkud jsme do něj také vstoupili. Měli jsem štěstí – v Jednacím sále jsme byli sami, tudíž jsme měli prostor na jeho důkladnou prohlídku i na otázky, které nám paní průvodkyně ochotně zodpovídala a přidala mnoho dalších zajímavostí. Jako poslední jsme si prohlédli Sál Státních aktů a za ním terasu, ze které byl nádherný výhled na Pražský hrad.

Po skončení prohlídky jsme se s paní docentkou Laboutkovou a panem docentem Vymětalem rozloučili, a ještě vystoupali Nerudovou ulicí k areálu Pražského hradu. Odměnou nám byl famózní výhled na Prahu. Myslím, že mohu mluvit za celý kolektiv HPGP a říci, že jsme si celý den opravdu užili a rádi se něčeho podobného v blízké době znovu zúčastníme."